Szkolenia dla przedstawicieli gmin z zakresu przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach
16 lipca 2014
PARPA powierzyła nam realizację regionalnych szkoleń dla przedstawicieli gmin z zakresu przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach. Spotkania organizowane przez Krakowską Akademię Profilaktyki spotkały się z ogromnym zainteresowaniem samorządowców z całej Polski. Szkolenia prowadził Maciej Zdziarski z KAP wspólnie z Krzysztofem Brzózką, dyrektorem PARPA.
Dzięki spotkaniom poznaliśmy oczekiwania i pomysły gmin w sprawie przeciwdziałania problemowi pijanych kierowców. Wspólnie z ekspertami, przedstawicielami Komend Wojewódzkich Policji oraz samorządowcami mówiliśmy, jakie działania warto podjąć w samorządach. Zachęcaliśmy do realizowania kampanii edukacyjnych, nawiązywania współpracy z lokalną policją oraz szkołami nauki jazdy. Omówiliśmy rekomendacje PARPA dotyczące przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach.
Przekonywaliśmy, że najważniejsza jest edukacja dla mieszkańców i zawiązywanie lokalnych koalicji z różnymi partnerami. Gminom wyposażonym w pomoce edukacyjne łatwiej rozpocząć współpracę z miejscową jednostką policji, szkołami czy ośrodkami szkolenia kierowców. – Nawiązaliśmy współpracę z komendą powiatową policji, funkcjonariusze korzystają z ulotek w trakcie swojej pracy. Efekt jest taki, że w Słupcy jest mniej złapanych nietrzeźwych kierowców niż w ościennych gminach – przekonywała Katarzyna Hoffmann z Urzędu Miasta Słupca (woj. wielkopolskie).
Lokalne inicjatywy z zakresu przeciwdziałania nietrzeźwości na drogach można prowadzić także z parafiami. – Co roku w św. Krzysztofa organizujemy akcję profilaktyczną. Księża mówią o skutkach picia alkoholu, dzieci wręczają kierowcom ulotki – opowiadała Zofia Żywczak z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Piwnicznej-Zdroju (woj. małopolskie). Podobne działania prowadzone są w Kraśniku. – Współpracujemy z policją i parafiami. Przekazujemy im ulotki, które są rozdawane przy okazji poświęcenia pojazdów w dniu św. Krzysztofa – mówiła Małgorzata Iwan z UM Kraśnik (woj. lubelskie).
Szkolenia realizowane przez KAP na zlecenie PARPA zgromadziły ponad 300 osób, głównie pełnomocników ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, członków gminnych komisji i inne osoby odpowiedzialne w gminach za profilaktykę. – Cieszę się, że to Krakowska Akademia Profilaktyki wygrała konkurs i realizuje działania dla PARPA, bo profesjonalnie zajmujecie się kampaniami społecznymi. Mądrze wybrano, bo macie wieloletnie doświadczenie – stwierdziła Beata Humięcka, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Rembertów, przewodnicząca KRPA m. st. Warszawy (woj. mazowieckie).
Relacje ze szkoleń można znaleźć na stronie www.powstrzymaj.pl: